Logo Kędzierzyńsko-Kozielski Inkubator Przedsiębiorczości

O NAS

CROWDFUNDING - KKIP.Pl

CROWDFUNDING czyli "Finansowanie społecznościowe" to forma finansowania dostarczanego przez społeczność wirtualną, która chce wesprzeć kreatywnego pomysłodawcę oraz jego pomysł.

W Polsce crowdfunding jest ciągle jeszcze nowym zjawiskiem, ale doczekał się już kilku serwisów, za pośrednictwem których każda osoba fizyczna, grupa nieformalna, czy organizacja może pozyskiwać środki na realizację określonego przez siebie celu. Pozyskiwanie środków za pomocą internetu nie wiąże się z koniecznością uzyskania pozwoleń, ani z opłatami administracyjnymi.

Jak to się zaczęło?

Pomysł na taką formę finansowania pojawił się w USA w roku 1997 kiedy to fani brytyjskiej kapeli rockowej zebrali w internecie przeszło 60 tysięcy dolarów, potrzebnych na sfinansowanie trasy koncertowej w Stanach. Następnie sam zespół postanowił zebrać w ten sam sposób pieniądze przy tworzeniu własnych albumów.

Doprowadziło to do powstania w 2000 roku pierwszego portalu crowdfundingowego dla artystów. Do 2009 roku z tego modelu korzystają głównie artyści, dopiero start platformy Kickstarter wpłynął na szeroki rozwój projektów finansowanych społecznie. Od roku 2010 crowdfundingowe platformy internetowe zaczęły powstawać także w Europie.

Crowdfunding posiada następujące cechy, które wyróżniają go od zwykłych darowizn:


Na całym świecie funkcjonuje ponad 600 portali, które umożliwiają opisanie projektu, określenie nagród dla wspierających i ich cen, celu finansowego i zbieranie środków na realizację własnych przedsięwzięć biznesowych, społecznych i kulturalnych.

CROWDFUNDING W KKIP

We współpracy z portalem PolakPotrafi.pl przygotowaliśmy kędzierzyńsko-kozielski portal wspierania inicjatyw lokalnych, poprzez finansowanie społecznościowe czyli crowdfunding.
Tutaj możesz wesprzeć któryś z kędzierzyńsko-kozielskich projektów.
Tutaj możesz wystartować ze swoim pomysłem